Garsusis nusikaltėlis S.Gaidjurgis – vėl Klaipėdoje

1/0
Teksto dydis:

Į uostamiestį keliolika metų jį kraupinusios gaujos vadeiva sugrįžo surakintas ir lydimas ginkluotų pareigūnų.

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas Vilniuje 49 metų Sigitas Gaidjurgis pirmadienį prieš teismą stojo savo gimtajame mieste Klaipėdoje.

Garsųjį nusikaltėlį atlydėjo automatais ginkluoti apsaugininkai.

Jie iš anksto akylai apžiūrėjo visas Klaipėdos apygardos teismo patalpas ir net prieigas lauke. Įvesdintas į grotuotą narvą teisiamasis neslėpė paniekos teismui ir proceso dalyviams: rodė jiems nepadorius gestus, replikavo.

Šalia išvydęs savo parankinius, kurie pripažino kaltę ir sutiko liudyti prieš vadeivą, S.Gaidjurgis vėl pratrūko.

Teisiami ir bendrininkai

S.Gaidjurgis ir jo aplinkai priskiriami anksčiau nekart teisti klaipėdiečiai – 38 metų Artūras Damkus, 32 metų Valdemaras Macevičius ir jo bendraamžis Povilas Skruibis – kaltinami teroro aktais ir jų kurstymu.

Dar 3 jų bendrininkai klaipėdiečiai – 30 metų Arūnas Kaveckas, metais jaunesni Aurimas Norvydas ir Valentinas Kleinovas – teisiami tik už žmonių žalojimą ir plėšimą iš savanaudiškų paskatų.

Prokuroro nenušalino

S.Gaidjurgio reikalavimas nušalinti šiuos nusikaltimus neva šališkai tyrusį apygardos prokurorą Vitalijų Gulenkovą buvo atmestas.

Teismo salėje gavęs pakeistų kaltinimų nuorašą S.Gaidjurgis vėl piktinosi: „Per parą 10 valandų praleidęs kelyje turiu paskubomis skaityti kažkokius popiergalius. Varžomos mano teisės į gynybą“.

Paveiktas S.Gaidjurgio kalbų, kad dabar jam išsyk tenka gintis ir Apeliaciniame teisme, teisėjas Dalius Jocys atidėjo posėdį. Per parą teisiamieji galės atidžiau susipažinti su pakeistais kaltinimais.

Į sodybą metė granatą

S.Gaidjurgiui ir jo parankiniams teisme teks prisiminti praeitį – jiems pareikšti kaltinimai dėl Klaipėdoje surengtų teroro aktų.

Gaujos nariai kaltinami 2000 metų vasarą organizavę gyventi į Klaipėdą iš Kauno persikėlusio su tenykščiais nusikaltėliais siejamo Vidmanto Urnikio sodybos Melnragės pajūryje sprogdinimą.

V.Urnikio nemėgęs S.Gaidjurgis savo bendrininkams buvo prasitaręs, kad šis kaunietis Klaipėdoje vartosi kaip inkstas taukuose, važinėja geromis mašinomis, o jis yra nuolat persekiojamas policijos.

S.Gaidjurgis liepė savo sėbrams rasti žmonių, kurie susprogdintų V.Urnikio sodybą. Iš vadeivos gautas tris rusiškas kovines granatas F1 A.Damkus perdavė V.Macevičiui. Vieną jų P.Skruibis švystelėjo į kauniečio sodybą.

To neužteko – S.Gaidjurgis po kelių savaičių V.Macevičiui ir A.Damkui nurodė dar kartą atakuoti V.Urnikio sodybą. Užduotį vėl įvykdė P.Skruibis – naktį kauniečio kieme driokstelėjo dar viena granata.

Sprogdino automobilius

Tų pačių metų vasarą S.Gaidjurgis, V.Macevičius ir P.Skruibis mėgino sprogdinimais įbauginti uostamiestyje gerai žinomą jūrų verslo atstovą, tuometį bendrovės „Altrana“ savininką Olegą Klepovą.

S.Gaidjurgio nurodymą vykdęs V.Macevičius rusišką granatą perdavė P.Skruibiui. Šis pakišo ją po O.Klepovo automobiliu „MercedesBenz 230“, stovinčiu prie sporto klubo.

Nugriaudėjęs sprogimas apgadino ne tiktai verslininko mašiną, bet ir dar du automobilius.

Vėliau trijulė dar kartą kėsinosi į O.Klepovo automobilį. P.Skruibis, išdaužęs „MercedesBenz“ stiklą, į saloną šliukštelėjo benzino ir numetė degtuką. Iš automobilio liko tiktai griaučiai.

* * *

Nusikaltimų sąrašas – kraupus

* Pirmąją savo gaują S.Gaidjurgis subūrė 1988 m., kai grįžo į laisvę po trečiojo teistumo. Tuomet jo grupuotės nariai Rygoje buvo pagrobę du Vokietijos verslininkus, iš kurių reikalavo milijono markių išpirkos. Įkaitams pavyko pasprukti, tačiau po kelių mėnesių buvo susprogdintas į Šveicariją skridęs jų privatus lėktuvas. Abu jie žuvo.

* 1990 m. S.Gaidjurgis spruko iš Lietuvos. Jis pabėgo į Vatikaną ir iš tuomečio Lietuvos atstovo S.Lozoraičio vienas pirmųjų gavo Lietuvos pasą. Su šiuo dokumentu jis nusigavo iki Indonezijos, kur buvo sulaikytas.

* 2000 m. S.Gaidjurgis pasiskelbė kovotoju su korumpuotais pareigūnais. Jis susitikinėjo su nukentėjusiaisiais, įkalbinėjo juos duoti parodymus, slapta įrašinėjo pareigūnų pokalbius. Po kelerių metų daugelis S.Gaidjurgio korumpuotais įvardintų asmenų buvo atleisti iš darbo arba sėdo į teisiamųjų suolą.

* S.Gaidjurgis buvo sulaikytas 2002 m. Po 4 metų Vilniaus apygardos teismas nustatė, kad jis organizavo ir pats įvykdė 16 žmogžudysčių. Tai didžiausias Lietuvos istorijoje vienam žmogui inkriminuojamų nužudymų skaičius.

* S.Gaidjurgis taip pat buvo kaltinamas prisidėjęs prie gyvenamųjų namų, Kauno ir Šiaulių policijos komisariatų pastatų, parduotuvės Kaune, laivo „Meridianas“ Klaipėdoje sprogdinimo.

* Iš viso S.Gaidjurgis apkaltintas dėl 37 nusikaltimų. 29 iš jų – sunkūs.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko