„Iki“ savininkai belgai Lietuvai dovanojo XVI amžiaus Sapiegos taurę (dar papildyta, video)

1/0
Teksto dydis:

Prieš metus aukcione įsigytą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais pagamintą vertingą Sapiegos taurę Lietuvoje verslą plėtojantys trys Belgijos piliečiai padovanojo Lietuvai.

Žiūrėkite reportažą iš ceremonijos.

Ketvirtadienį vykusioje ceremonijoje taurę jos savininkai broliai

George'as Emmanuelis, Oliveris ir Nicolas Ortizai perdavė prezidentui Valdui Adamkui.

V.Adamkus pripažino, kad tai buvo pirmas kartas, kai rankose teko laikyti tokią dovaną.

„Iš tolo esu žvilgtelėjęs ne į vieną brangenybę, bet rankose neteko

laikyti. Manau, tai istorinis įvykis sumaterialėjusiame pasaulyje, kada kultūrinės vertybės retai iš privačių rankų perduodamos valstybei, o ypač valstybei, kuri tokiomis dovanomis gali įrodyti savo didybės laikus. Tokia vertybė primena mums ir jaunajai kartai apie tą istorinę praeitį, kuria didžiuojamės. Aš dėkingas tiems žmonėms, kurie turi savyje tiek dvasinės jėgos iš savo rankų, iš savo šeimos atiduoti tai valstybei, tautai", - žurnalistams kalbėjo šalies vadovas.

Jis padėkojo verslininkams, išsaugojusiems Lietuvai relikviją ir išreiškė įsitikinimą, kad jų kilnus gestas taps pavyzdžiu būsimiems mecenatams.

Itin reta ir vertinga sidabrinė, raižyta ir paauksuota taurė 16 amžiuje sukurta Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Šis kūrinys siejamas su didikų Sapiegų gimine - manoma, kad taurė priklausė Leono Sapiegos jaunesniajam broliui Grigorijui, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

20 centimetrų aukščio, 550 gramus sverianti taurė papuošta paauksuotais augaliniais motyvais, aplink ją pavaizduoti apsiviję du fantastiniai gyvūnai. Viršutinėje taurės dalyje įkomponuotas herbas ir inicialai. Taurėje slavų kalba įrašyta: „ Ši taurė pagaminta ponui Grigorijui iš Oršos draugystei tų, kurie gers iš jos savo sielų labui, 1560 metų kovo mėnesio 1 dieną".

Taurė gerai žinoma meno ekspertams, eksponuota keliose parodose ir publikuota auksakalystės istorijai skirtuose leidiniuose. 20 amžiaus pradžioje ji buvo garsioje Eugene Lubovitch kolekcijoje, o 1978 metais buvo parduota Ciuricho „Sotheby's" aukcione. Praėjusių metų lapkritį Londono „Christies" aukcione šią meno vertybę įsigijo broliai Ortizai.

Vienas iš taurę Lietuvai dovanojusių brolių Nicolas Ortizas teigė, kad tai buvo dėkingumo ženklas.

„Mes taurę pirkome Lietuvai. Jau 17 metų gyvename Lietuvoje. Mus čia labai šiltai priėmė. Tai padėka Lietuvai ir žmonėms, kurie mums padėjo", - teigė N.Ortizas.

Jis pažymėjo, kad taurė vertinga ne tik istoriniu, bet ir meniniu požiūriu.

„Taurė reikšminga istoriniu požiūriu - pagaminta Renesanso laikotarpiu, siejama su Sapiegomis, galbūt Gediminaičių gimine. Tačiau ji vertinga ir meniniu požiūriu, kadangi tokią taurę iš sidabro padaryti yra labai sunku, sunku padaryti formą. Tai dveji, treji metai darbo, neskaitant puošybos", - teigė verslininkas.

Jis neatskleidė, kokia taurės vertė ir už kokią kainą ji buvo pirkta aukcione. Meno vertybės dovanojimo akte nurodyta simbolinė - vieno lito - jos kaina.

Lietuvai taurę dovanoję belgai pageidavo, kad ji būtų eksponuojama statomuose Valdovų rūmuose.Visuomenė taurę galės pamatyti jau nuo šių metų liepos 6 dienos Taikomosios dailės muziejuje, Valdovų rūmams skirtų kūrinių parodoje.

Broliai Ortizai iki šių metų kovo turėjo 100 procentų bendrovės „Palink", kurį valdo tinklą „Iki". Pardavę dalį akcijų, jie sau pasiliko 20 proc.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko