Amerikos lietuviui milijonas padėjo pažinti save

1/2
Teksto dydis:

Kai Aras Baškauskas tapo JAV televizijos realybės šou „Išlikimas“ nugalėtoju, merginos plėšėsi dėl vieno geidžiamiausių vaikinų Amerikoje ir jo laimėto milijono dolerių prizo. Praėjo pustrečių metų. A.Baškauskas kraunasi daiktus nedideliame bute Santa Monikoje, kur gyvena su savo šunimi. Išgarsėjęs Amerikos lietuvis per žiemos šventes išvyksta ten, kur net dvi savaites neištars nė vieno žodžio.

Milijonas? Jis turi pinigų banke, jam nereikia jaudintis, kaip pragyventi. „Todėl galiu daryti tai, kas man patinka“, – paaiškino 27 metų milijonierius.

Prieš kelionę į meditacijos stovyklą prie Ramiojo vandenyno A.Baškauskas papasakojo apie savo gyvenimo filosofiją, kuri padėjo atlaikyti užgriuvusią šlovę ir netapti pinigų vergu.

Jo gyvenimas nesisuka aplink milijoną banke. Žinoma, žvaigždės statusas padeda pritraukti mokinių į studiją, kurioje hathajogos moko A.Baškauskas.

Juk amerikietės nepamiršo raumeningo kūno, dėl kurio varvino seilę žiūrėdamos realybės šou „Išlikimas: Panama“ 2006-aisiais.

Tuomet Amerika išmoko tarti lietuvišką pavardę, todėl dabar ji padeda parduodant DVD plokšteles „Joga sveikatai ir gerovei su Aru Baškausku“.

Žinomas vardas traukia pirkėjus ir į interneto parduotuvę, kurioje A.Baškauskas su bičiuliais prekiauja rusiškomis kailinėmis kepurėmis. Juk šis verslas vos gyvavo prieš realybės šou, o dabar kažkas siūlė nemažą sumą, kad galėtų parduotuvę nusipirkti.

Bet visa tai – mėgstama veikla, o ne rimtos investicijos.

A.Baškauskas nepasidavė raginimams iš pinigų gaminti pinigus, o juo labiau – juos švaistyti prabangai. Lietuvis Robinzonas Kalifornijoje gyvena vieno kambario bute, dažniausiai pats ruošia valgį, mokosi groti gitara, piešia ir mėgaujasi joga.

„Po to, kai laimėjau milijoną, galėjau užsidirbti dar daugiau. Bet kartu – nuolat jaudintis, kad neprarasčiau pinigų.

Pirmus metus po laidos panašiai ir buvo, nes visi aplink kalbėjo, kur ir kaip turėčiau investuoti. Bet man tai neteikė jokio malonumo, – pasakojo A.Baškauskas. – Todėl pasirinkau kitą kelią – gyvenu paprastai, be didelių išlaidų. Pergalė „Išlikime“ mane įkvėpė elgtis taip, kad jausčiausi laimingas“.

Kai prieš trejus metus A.Baškauskas užpildė anketą dalyvauti realybės šou „Išlikimas“, primenančiame Lietuvoje rodytus „Robinzonus“, tikimybė į jį patekti buvo maža. Iš 70 tūkstančių kandidatų CBS televizijos kanalas atsirinko tik šešiolika.

Jogos mokytojas keistu vardu, baigęs filosofiją ir verslo administravimą, žaidęs krepšinį NCAA lygoje, amerikiečiams pasirodė įdomesnis nei likę 69 tūkst. 984 kandidatai.

Lietuvis 39 dienas gyveno be civilizacijos patogumų Panamos saloje, kur kasdien reikėjo grumtis su varžovais tiek psichologiškai, tiek fiziškai.

Keli Santa Monikos lietuviai beveik du mėnesius gyveno sugniaužę kumščius. Tai Aro tėvas Linas Baškauskas, puikiai kalbantis lietuviškai, taip pat jo sesuo – antropologijos profesorė Liucija Baškauskaitė.

Lietuvoje naujienas gaudė dar viena „Išlikimo“ dalyvio teta – Vilniaus senamiesčio bendruomenės pirmininkė Asta Baškauskaitė.

Stebėdami Aro elgesį per realybės šou jie prisiminė savo tėvus, Antrojo pasaulinio karo metais su vyriausia dukterimi Liucija besitraukiančius į Vakarus.

Juozas ir Albina Baškauskai kurį laiką gyveno pabėgėlių stovyklose Vokietijoje. Čia jie susilaukė sūnaus Lino, po to išvyko į JAV.

„Tėvai išliko po visų negandų, bombardavimų. Jie ištvėrė visus išbandymus. Tai buvo realus gyvenimas. Nežinau, kaip tai paaiškinti, bet manau, jog protėvių charakteris, patirtis kažkaip persiduoda vaikams ir vaikaičiams. Man atrodė, kad realybės šou metu Aras greičiau nei kiti dalyviai amerikiečiai susigaudydavo, ką kada daryti“, – kalbėjo „robinzono“ tėvas L.Baškauskas.

Ištvermės ir sumanumo A.Baškauskas galėjo mokytis iš savo lietuvių senelių, o sugebėjimo patraukti žmones – iš amerikiečių.

Realybės šou laimėtojo motinos Teresos tėvas – garsus Holivudo aktorius Macdonaldas Carey, vaidinęs daugiau nei 100 kino filmų.

Jis neturi gyvenimo plano. Jis leidžia dienoms plaukti sava vaga, nekurdamas iliuzijų, todėl nusivilti nebūna dėl ko.

„Neturiu jokių gyvenimo instrukcijų. Svarbiausia – tyrinėti. Laimėjau pinigų, o jei jų nebeliks, tegul juos velniai. Bet noriu nepraleisti galimybių mėgautis kiekviena diena.

Studijavau jogą Santa Kruze, atidariau studiją Pietų Afrikos Respublikoje, dalyvavau televizijos šou. Ar kas nors žino, kas yra teisingas gyvenimas? Atviros visos durys“, – kalbėjo A.Baškauskas.

Bet visa tai jis suprato ne iš karto, o tik po to, kai pažvelgė į savo vidų pradėjęs mokytis jogos paslapčių. Iki tol didžiausia gyvenimo meilė, kaip tikro lietuvio, buvo krepšinis.

191 centimetro ūgio įžaidėjas ketverius metus buvo Kalifornijos universiteto Ervaine komandos lyderis.

Tada A.Baškauską labiausiai įkvėpdavo NBA žvaigždė Michaelas Jordanas, o ne Rytų filosofija.

2004-aisiais talentingas krepšininkas galėjo pradėti karjerą Lietuvos krepšinio lygoje. A.Baškauskas atvyko į peržiūrą Alytaus „Alitos“ komandoje, gavo pasiūlymą pasirašyti sutartį, bet staiga persigalvojo.

„Pinigai buvo maži, bet esmė ne jie. Tą vasarą supratau, kad nesu laimingas. Siekiau savo vaikystės svajonės tapti krepšininku, bet tuo metu sau pripažinau, kad to nebenoriu, – prisiminė Amerikos lietuvis. – Tuomet susidomėjau joga, išvykau į Pietų Afriką, pradėjau atrasti gyvenimą“.

O kaip krepšinis? A.Baškauskas jį žaidžia ir dabar, kartu su daugybe Holivudo žvaigždžių. Beveik kiekvieną savaitę Pramogų lygoje Los Andžele jis dengia Justiną Timberlake'ą, Adamą Sandlerį, Jamie Foxxą. Nors iš tiesų gindamiesi labiau turi stengtis aktoriai ir dainininkai.

„Ne aš, o jie turi mane dengti, – juokėsi A.Baškauskas. – Savaime suprantama, juk aš turiu pranašumą, nes žaidžiau krepšinį daug metų“.

Kaip ir Panamoje per „Išlikimo“ filmavimą, dabar A.Baškauskas dieną pradeda medituodamas. Keturis kartus per savaitę jis veda jogos pamokas. Instruktoriumi dirba ir jo brolis Vytas.

„Jis yra daug geresnis mokytojas nei aš“, – šypsosi Aras.

Vyto Baškausko istorija ne mažiau spalvinga nei brolio. Vyresnysis Baškauskų sūnus nuo savo mokinių neslepia, kad buvo narkomanas, priklausomas nuo heroino.

„Gyvenau gatvėse, kol patekau į kalėjimą. Po metų grįžęs į laisvę neturėjau menkiausio supratimo, kaip gyventi.

Laimė, vienas draugas atvedė mane į jogos klasę, nes man skaudėjo nugarą, – pasakojo Vytas, dabar laikomas vienu geriausių jogos mokytojų Santa Monikoje. – Joga mane išmokė, kaip gyventi ant kilimo, ir, svarbiausia, nuo jo nulipus“.

V.Baškauskas supažindino su joga ir savo brolį, bet Arui sunkiai sekėsi ją pamėgti. Kol pradėjo gilintis.

„Tam, kad suprastum, kas esi, svarbu atsisakyti to, kuo nesi, – mano A.Baškauskas. – Jogai išlenkia kūną įvairiomis pozomis, kurios vadinamos asanomis, ir pradeda analizuoti, kur kaupia įtampą. Kai tai suvokia, įtampa dingsta.

Mes kartojame pratimus, kol išmokstame įtampos nelaikyti savyje. Mes atsiveriame pasaulio energijai, tampame gyvybingesni“.

Aras įsitikinęs, kad laimėti laidoje „Išlikimas“ jam padėjo būtent joga ir meditacija.

Jam nebuvo sunku atlikti fizines užduotis, o bendraujant su žmonėmis saloje padėjo teigiamas požiūris į pasaulį.

Prodiuseriams reikėjo dalyvio, kuris būtų netipiškas keistuolis. Kiekvieną vaikino iš Santa Monikos poelgį televizijoje jie pavaizduodavo taip, kad kartais atrodė, jog A.Baškauskas šiek tiek pakvaišęs.

Kartą jis pamėgino minties galia įžiebti ugnį. Žiūrint televizijos laidą atrodė, kad tai lietuvis darė vos išlipęs iš laivo į salą, bet iš tiesų viskas vyko jau trečią dieną, po daugybės nesėkmingų bandymų saloje išgauti ugnį.

„Jie viską taip sumontavo, kad žiūrovams atrodė: Aras yra keistas jogas“, – prisiminęs šyptelėjo A.Baškauskas.

Bet ne tipiniai amerikiečiai, o šis „keistuolis“ pakerėjo Ameriką ir tapo turtingu viengungiu. Iki nuotykio Panamoje jis neturėjo pinigų, mokėsi, žaidė krepšinį ir iš tėvų namų garažo internetu pardavinėjo rusiškas ausines kepures.

A.Baškauskas dalį televizijos šou laimėtų pinigų skyrė šiam nedideliam verslui. Jis fotografavosi apsikrovęs kepurėmis, ant kurių siūlė pritvirtinti mėgstamos sporto komandos emblemą, ir amerikiečiai netruko atrasti šiuos galvos apdangalus.

„Kalėdos mums – pats darbymetis, nes žmonės perka dovanas“, – kraudamas prekes į dėžes, kurios bus siunčiamos, sakė A.Baškauskas.

Bet uždirbti kuo daugiau pinigų nėra svariausia. Svarbiausia – gerai jaustis: „Sutvarkiau darbus taip, kad galėčiau išvažiuoti į meditacijos stovyklą“.

Jis daug šypsosi ir kalba nesustodamas. Jis trykšta energija. Bet dvi savaites A.Baškauskas nepravers burnos.

„Tai bus nuostabu. Galimybė atsipalaiduoti, atsikratyti nereikalingų minčių, kurias mes visi nešiojamės“, – džiaugėsi pašnekovas.

Palo Verdžio pusiasalyje į pietus nuo Los Andželo grupė žmonių susirinks į Vipasanos meditacijos stovyklą. Ši meditavimo technika nebūdinga jokiai sektai ar religijai. Svarbiausia – stebėti save, sujungti protą ir kūną.

Ryšys atsiranda, kai pavyksta sutelkti dėmesį ir jį nukreipti į fizinius kūno pojūčius.

Taip medituotojams pavyksta nuraminti protą, išlaisvėti.

„Meditacija nieko neduoda. Bet ji pašalina tai, kas tave slegia. Atsikratai minčių, kad tau ko nors reikia“, – paaiškino A.Baškauskas.

Jis uždarė savo kabinetą, užrakino buto duris ir, palikęs populiarumą, pinigus bei Kalėdų vakarėlius, išvyko ten, kur nieko nereikia.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko