Po D.Grybauskaitės apsisprendimo politologai nemato jai konkurencijos (video)

1/1
Teksto dydis:

Eurokomisarei D.Grybauskaitei paskelbus, kad ji sieks prezidento posto, kitiems pretendentams nėra nė menkiausio šanso ją nugalėti, teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Vytautas Dumbliauskas.

Galite žiūrėti reportažą apie D.Grybauskaitės sprendimą.

„Jiems (kitiems galimiems kandidatams - BNS) - be šansų, gali net pinigų neeikvoti, nebent jei nori pasidaryti reklamą“, - BNS ketvirtadienį sakė V.Dumbliauskas.

Anot jo, D.Grybauskaitė - kvalifikuota ekonomistė, tuo labiau, kad ekonominiu sunkmečiu žmonės turi daug vilčių, jie nesaugūs, o ji -

„savotiška globėja“.

„Po A.Brazausko nebuvo tokio lyderio, kuris taip raminančiai veiktų - G.Kirkilas tikrai nebuvo ta asmenybė, A.Kubilius netgi daugiau gąsdino tapęs ministru pirmininku. D.Grybauskaitė, matyt, žmonėms suteikia saugumo jausmą - dėl to ji ir yra tokia populiari“, - svarstė V.Dumbliauskas.

Pasak politologo, jei D.Grybauskaitė taptų prezidente, Lietuvos politiniame gyvenime gali atsirasti ir teigiamų, ir neigiamų pokyčių.

„Iš Briuselio ji gali atsivežti kažkokius europietiškus politinės veiklos standartus, galbūt skaidrės, pavyzdžiui, pareigūnų skyrimai arba apskritai santykiai su valstybės tarnyba. Iš kitos pusės, jei ji bus labai veikli, gali kilti konfliktų su Seimo dauguma, nes Lietuvos prezidentas neturi daug galių. (...) Kita problema - kadangi mūsų koalicija iš 4 partijų, gali būti taip, kad dalis partijų prezidentę palaikytų, dalis - ne, tad suklibėtų koalicijos pamatai“, - teigė jis.

V.Dumbliausko teigimu, nors D.Grybauskaitė yra „dėkingo amžiaus“, energinga ir stipri asmenybė, tai, kaip ji išnaudos palyginus nedideles prezidento institucijos galias ir vykdys savo tikslus, labiausiai priklausys nuo Seimo daugumos palankumo.

„Pirmas veiksnys - Seimo dauguma, antras - asmenybė. Jei Seimo dauguma palanki, ir dar stipri asmenybė, tuomet ji gali išnaudoti prezidento galias labiau. Dabar mūsų Seimo dauguma nėra stipri, tad stiprus prezidentas gali daug ką padaryti - pavyzdžiui, bandyti skaldyti daugumą. Jei norės, galės labai žaisti, bet neaišku, kokios jos intencijos, ką ji norės nuveikti per tuos 5-erius metus“, - sakė politologas.

Mato tik vieną lyderę

Lietuvoje vykstant prezidento rinkimų, kuriuose dalyvaus eurokomisarė Dalia Grybauskaitė, kampanijai šalies politikoje ir demokratijoje ateis naujas etapas, mano politologas Alvidas Lukošaitis.

„Aš vertinu labai teigiamai (D.Grybauskaitės kandidatavimą - BNS). Mūsų politinė sistema arba mūsų demokratija yra kamuojama labai skausmingų problemų. (...) Šitas lyderis rinkimų kampanijai, esu įsitikinęs, suteiks konstruktyvumo. Su šita rinkimų kampanija, tikėtina, kad ateis naujas etapas mūsų politikoje, demokratijoje, valstybėje“, - BNS komentuodamas ketvirtadienį paskelbtą D.Grybauskaitės apsisprendimą dalyvauti rinkimuose sakė A.Lukošaitis.

Pasak jo, dalyvaujant D.Grybauskaitei, lenktynėse dėl šalies vadovo posto bus lyderis ir „šiai dienai jis yra vienas“.

„Neaišku, ar absoliutus, bet tas lyderis yra vienas. Remiantis žinomais tyrimų duomenimis, tokius šansus (laimėti jau pirmajame rinkimų ture - BNS) šiai dienai D.Grybauskaitė tikrai turi“, - kalbėjo politologas.

Kartu jis pridūrė, kad „šioje rinkimų kampanijoje turėdami ryškų lyderį, konstruktyvumo veiksnį, tuo pačiu turime problemą, t.y. šito kandidato nepažįstame tiek, kad galėtume dėlioti visus taškus ties visais nežinomaisiais“.

„O vienas iš svarbiausių yra D.Grybauskaitės visokeriopo pažinimo klausimas ir, aš manau, gali būti įvairios informacijos, vertinant mūsų politinę kultūrą ir politinių lyderių įpročius. Galime tikėtis, kad visos išankstinės nuostatos dėl pergalės pirmajame ture gali keistis labai plačiai į vieną ar į kitą pusę“, - svarstė A.Lukošaitis.

D.Grybauskaitė - pagrindinė priešininkė

D. Grybauskaitė taps kitų kandidatų pagrindine priešininke, o sėkmės atveju - tapus šalies vadove -, tikėtina, kad ji pasižymės kaip ryžtinga figūra, daranti didelę įtaką Vyriausybės bei Seimo sprendimams, teigia politologas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSMPI) docentas Tomas Janeliūnas.

Pasak T. Janeliūno, D. Grybauskaitės sprendimas siekti aukščiausio šalies vadovo posto yra daugeliui tikėtas ir lauktas, nes visuomenė ją palaikė, tik neaišku, kodėl tai buvo taip ilgai vilkinama.

„Galima klausti, kodėl iki šiol nebuvo tokio apsisprendimo, bet čia turbūt irgi galima surasti ir argumentų, kad nenorėta pernelyg anksti sulaukti kažkokios kritikos savo atžvilgiu. Būdama ryžtingas žmogus D. Grybauskaitė tikrai nevengia iššūkių, ir šita situacija jai atveria papildomų galimybių dabar siekti aukščiausio šalies politiko posto“, - Eltai sakė politologas.

Anot jo, D.Grybauskaitės dalyvavimas rinkimuose turės didelės įtakos, nes ji šiuo metu yra rimčiausia kandidatė. Kita vertus, T. Janeliūnas pabrėžia, kad dabartinis kandidatės populiarumas nereiškia, kad ji iš karto laimėtų rinkimus. Politologo teigimu, laukia pakankamai ilga rinkimų kampanija, kurios metu netrūks intrigų ir galimų posūkių.

„Svarbu, kiek tie kiti kandidatai bus priešiškai nusiteikę prieš D. Grybauskaitę. Nes, atrodo, dabar situacija klostosi ta linkme, kad ji tarsi tampa visų pagrindine priešininke. O kiti mažiau žinomi populiarūs kandidatai arba sieks tiesiog parodyti save, arba sieks sumažinti D. Grybauskaitės reitingus, kad įgautų bent jau kokią teorinę galimybę atsidurti su ja kad ir antrajame rinkimų ture“, - prognozavo VU TSMPI docentas.

T. Janeliūnas taip pat abejoja, ar gegužę vyksiančiuose Prezidento rinkimuose pakaks vieno turo. Pasak politologo, D. Grybauskaitei iš karto laimėti rinkimus sutrukdys kandidatų gausa bei rinkėjų balsų pasiskirstymas jiems, tačiau antrajame ture jai lygių neturėtų būti.

Šiuo metu ji turi tikrai didelius šansus laimėti rinkimus, kalbant apie dabar žinomus kandidatus. Manau, ji turi didžiausią galimybę šiuo metu laimėti, jeigu ne pirmajame rinkimų ture, tai antrajame turbūt tikrai“, - sakė jis.

T. Janeliūno prognozėmis, jeigu D. Grybauskaitei pavyktų surinkti reikiamus balsus dar pirmajame rinkimų ture, rinkimai į europarlamentą nesulauktų aktyvumo ir siektų apie 30-35 proc.

Be kita ko, pasak politologo, Prezidento rinkimus laimėjus D. Grybauskaitei, Lietuvoje labai išaugtų Prezidentūros įtaka.

„Apie tai galima spręsti iš ligšiolinio D. Grybauskaitės elgesio, veiklos savo buvusiuose postuose. Ji tikrai nebuvo šešėlyje, kad ir kur ji būtų - ar finansų ministre, ar eurokomisare. Manau, kad atitinkamai tapusi Prezidente, ji taip pat neužsidarys siauroje kažkokių Prezidento funkcijų atlikimo erdvėje. Manyčiau, kad ji turėtų būti pakankamai ryžtinga figūra ir daranti ganėtinai didelę įtaką tiek Vyriausybės darbui, tiek Seimo sprendimams“, - kalbėjo T. Janeliūnas.

Kita vertus, docentas neatmetė galimybės, kad dėl D. Grybauskaitės nesitaikstymo su kompromisais gali atsirasti ir politinė įtampa.

„Kitas klausimas, ar ji bus pakankamai linkusi į kompromisus, jeigu tos nuomonės išsiskirs. Čia jau galėtų atsirasti rizika, kad nesutapus Prezidentūros, Vyriausybės arba Seimo nuomonėms, galėtų kilti tam tikra politinė įtampa tarp šių institucijų. Šiuo atveju galbūt D. Grybauskaitė nebus taip labai linkusi į kompromisus, kaip galbūt kartais elgiasi dabartinis mūsų Prezidentas Valdas Adamkus“, - sakė jis.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko