Šampanas iššautas: D.Grybauskaitė be didesnės konkurencijos išrinkta Lietuvos prezidente (atnaujinta, pateikta rezultatų lentelė, 8 video, nuotraukos)

1/9
Teksto dydis:

Dalios Grybauskaitės rinkimų štabe prieš pat vidurnaktį buvo iššautas šampanas. Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) paskelbus, kad rinkėjų aktyvumas perkopė 50 procentų ribą, paaiškėjo, jog antrojo rinkimų turo neprireiks ir prezidente be konkurencijos išrinkta D.Grybauskaitė. Eurokomisarė iš viso surinko 69,08 proc. balsų ir tapo pirmąja šalies vadove Lietuvos istorijoje.

Socialdemokratų partijos deleguotas atstovas A.Butkevičius liko antras, o partijos "Tvarka ir teisingumas" deleguotas atstovas V.Mazuronis - trečias.

Ketvirtąją vietą kiek netikėtai užėmė Lenkų rinkimų akcijos pirmininkas V.Tomaševskis, K.Prunskienė liko penkta, Darbo partijos atstovė L.Graužinienė - šešta, o nepriklausomas kandidatas Č.Jezerskas - paskutinis (žr. rezultatų lentelę teksto apačioje).

Tai, kad respublikos prezidente išrinkta D.Grybauskaitė, pateikdamas išankstinius šalies vadovo rinkimų rezultatus pirmadienį spaudos konferencijoje konstatavo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Pasak jo, D.Grybauskaitė gavo daugiau kaip 50 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, kada rinkėjų aktyvumas yra daugiau kaip 50 proc. "Leiskite pastebėti, kad D.Grybauskaitė taip pat būtų pripažinta išrinkta vien už ją balsavusių rinkėjų balsais, kadangi už ją atiduota beveik 950 tūkst. balsų. Tai yra daugiau kaip vienas trečdalis rinkėjų sąrašuose įrašytų rinkėjų balsų", - sakė Z.Vaigauskas.

Pagal negalutinius duomenis, gautus iš visų iš 2035 rinkimų apylinkių, prezidento postą iškovojusią eurokomisarę Dalią Grybauskaitę parėmė 949440 žmonių, tai sudaro 69 proc. galiojančių biuletenių.

Z.Vaigausko duomenimis, pati gausiausia už kandidatę D.Grybauskaitę balsavusi rinkimų apylinkė yra Varėnos rajono Žiūrų rinkimų apylinkė. Anot jo, kandidatė D.Grybauskaitė ten surinko apie 93 proc. rinkėjų balsų, nors rinkėjų aktyvumas nebuvo labai didelis. VRK vadovo teigimu, taip pat labai stipriai D. Grybauskaitę palaikė Kauno miesto A.Baranausko rinkimų apylinkė, kur už ją atiduota beveik 90 proc. rinkėjų balsų.

Z.Vaigausko duomenimis, D.Grybauskaitė nė vienoje rinkimų apylinkėje negavo nulio balsų. Tuo tarpu visi kiti kandidatai turi tam tikrą apylinkių skaičių, kur jie nesulaukė rinkėjų palaikymo.

Sekmadienį vykusiuose Lietuvos prezidento rinkimuose dalyvavo 51,71 proc. rinkėjų. Z.Vaigausko teigimu, šis skaičius dar gali šiek tiek padidėti. Kadangi nebus rengiamas prezidento rinkimų antrasis ratas bus sutaupyti valstybės pinigai. Pasak Z.Vaigausko, numatyta sutaupyti per 800 tūkstančius litų.

Galutinius šalies vadovo rinkimų rezultatus VRK turi paskelbti per savaitę.

D.Grybauskaitės sąskaitoje - didžiausias rinkėjų balsų procentas per visus prezidento rinkimus

Už tai, kad eurokomisarė Dalia Grybauskaitė būtų Lietuvos prezidentė sekmadienį balsavo 69,08 rinkėjų. Tai didžiausias balsų procentas per visus prezidento rinkimus.

Taip skelbia Vyriausioji rinkimų komisija, suskaičiavusi visus atėjusių balsuoti rinkėjų biuletenius. Šie duomenys - dar oficialiai nepatvirtinti.

D.Grybauskaitei savo balsus atidavė beveik 950 tūkst. žmonių. Daugiau - per 1 mln. - balsų yra surinkęs tik Algirdas Brazauskas 1993 metais, nes tuomet į prezidento rinkimus atėjo daugiau žmonių.

Sekmadienį prezidento rinkimuose dalyvavo 51,71 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių.

VRK pirmininko Z.Vaigausko teigimu, už antrojoje vietoje atsidūrusį Socialdemokratų partijos pirmininką, parlamentarą Algirdą Butkevičių atiduota 162 tūkst 569 balsai, arba 11,83 proc.

Partijos Tvarka ir teisingumas vicepirmininką, Seimo narį Valentiną Mazuronį palaikė 84 tūkst. 634 rinkėjai, arba 6,16 proc.

Preliminariais duomenimis, ketvirtojoje vietoje esantis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Seimo narys Valdemaras Tomaševskis gavo 65 tūkst. 151 balsą, arba 4,74 proc.

Toliau rikiuojasi Valstiečių liaudininkų sąjungos garbės pirmininkė, ekspremjerė Kazimira Prunskienė, gavusi 53 tūkst. 694 balsus, arba 3,91 proc.

Darbo partijos vicepirmininkė Loreta Graužinienė gavo 49 tūkst. 667 balsus, tai sudaro 3,61 proc.

Atsargos brigados generolą Česlovą Jezerską palaikė 9 tūkst. 176 rinkėjai, arba 0,67 proc.

Pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo prezidentą Lietuva rinko 1993 metų vasario 14 dieną. Tąkart juos laimėjęs A.Brazauskas gavo 60,1 proc. rinkėjų balsų.

Per 1997 metų valstybės vadovo rinkimus jų nugalėtojas Valdas Adamkus surinko 49,96 proc. balsų, 2002 metų rinkimus Rolandas Paksas laimėjo gavęs 54,15 proc. rinkėjų balsų, 2004-aisiais V.Adamkus nugalėjo su 51,89 proc. balsų.

Nugalėtoją pasitiko plojimais

D.Grybauskaitės rinkimų štabe vidurnaktį aidėjo "Ilgiausių metų!", Valio!" ir plojimai. Prieš vidurnaktį iš televizijų į rinkimų štabą grįžusią eurokomisarę su dainomis sutiko būrys bičiulių, kolegų, draugų, rėmėjų.

Pasak D.Grybauskaitės, laimėjo ne tik ji, bet visi Lietuvos žmonės.

"Tą atsakomybės ir vilties naštą, kurią Lietuvos žmonės nutarė, kad skirs man, esu pasirengusi nešti kartu su visais ir spręsti Lietuvai svarbius klausimus bei reikalus", - sakė ji.

D.Grybauskaitė pabrėžė, jog šie rinkimai rodo, kad tie laikai, kuriuose gyvenome iki šiol, baigiasi, kad baigsis purvo lavinos, kurios yra kuriamos už pinigus, o mūsų žmonės yra protingi ir atsakingi bei sugeba pasirinkti, kuo jie tiki ir ko nori.

"Todėl aš sveikinu Lietuvos žmones už tokį jų apsisprendimą ir manau, kad mes kartu galėsime iškopti iš sunkmečio daug geresni ir laimingesni", - susirinkusiems sakė D.Grybauskaitė.

Pasak jos, pergalės skonis yra atsakomybės našta ir daugybė darbų.

Pirmuoju darbu D.Grybauskaitė įvardino Vyriausybės atsistatydinimo priėmimą. Ji neatskleidė ir galimų savo patarėjų. D.Grybauskaitė žadėjo, kad "sprendimus priims ji, o ne patarėjai".

Išankstiniais VRK duomenimis, Lietuvos prezidente išrinktą Dalią Grybauskaitę rinkimuose mažiausiai palaikė Šalčininkų rajono rinkėjai - 20,86 proc., daugiausia gerbėjų ji sulaukė Kauno mieste - 83,19 proc.

Visagine už D.Grybauskaitę balsavo 32,56 proc., Vilkaviškio rajone - 42,63 proc. rinkėjų.

Kauno rajone D. Grybauskaitė surinko, išankstiniais duomenimis, 80,99 proc., Neringoje - 80,41 proc., Varėnos rajone - 77,5 proc. balsų. Klaipėdos mieste ir Šilutės rajone už ją balsavo po 76 proc. rinkėjų.

A.Kubilius su D.Grybauskaite nekonfliktuos

Premjeras Andrius Kubilius džiaugiasi D.Grybauskaitės sėkme prezidento rinkimuose ir tikisi su ja konstruktyvaus bendradarbiavimo. Tuo tarpu socialdemokratams, iškėlusiems kandidatu Algirdą Butkevičių, premjeras negaili kritikos.

Pasak A.Kubiliaus, su D.Grybauskaite nebus jokių konfliktų, bus tik tariamasi dėl geriausių šaliai sprendimų.

„Yra Konstitucija, yra Konstitucinio Teismo išaiškinimai, yra prezidento teisė ir prezidento atsakomybė. Lygiai taip pat yra valdančiosios parlamentinės koalicijos teisė ir atsakomybė, ir tikrai esu įsitikinęs, kad po liepos 12-osios mes rasime patį tinkamiausią sprendimą, kuris leistų efektyviai įgyvendinti ir Vyriausybės, ir Prezidentės programą", - sakė A.Kubilius eurokomisarės rinkimų štabe sekmadienio naktį.

A. Kubilius pabrėžė matąs daug sutapimų tarp konservatorių vykdytos programos ir D.Grybauskaitės ketinimų.

„Tarsimės, kas geriausiai tokias visuomenės nuostatas gali įgyvendinti. Mes džiaugiamės D.Grybauskaitės pergale, kurios kandidatūrą rėmėme iš visų jėgų", - sakė premjeras.

Videonaujienose žiūrėkite reportažus iš D.Grybauskaitės, A.Butkevičiaus, L.Graužinienės, K.Prunskienės, V.Tomaševskio, V.Mazuronio, Č.Jezersko rinkiminių štabų.

Taip pat žiūrėkite politologų vertinimus. Konkrečius rinkimų rezultatus žiūrėkite lentelėje:

Man patikoNeblogaiMan nepatiko