Buvęs V. Romanovo bendražygis L. Varanavičius: „Lietuvos bankas politikuoja“

1/1

Aktualijos

2013-02-20 09:59

Buvęs V. Romanovo bendražygis L. Varanavičius: „Lietuvos bankas politikuoja“

Teksto dydis:

Vienas Ūkio banko architektų Liutauras Varanavičius kritiškai vertina Lietuvos banko pastarųjų dienų veiksmus. Jo nuomone, taip naikinama finansinės veiklos dinamika Lietuvoje, trukdoma steigtis naujoms įmonėms, naujoms darbo vietoms. Buvusio Ūkio banko valdybos pirmininko L. Varanavičiaus ir pagrindinio akcininko Vladimiro Romanovo keliai galutinai išsiskyrė prieš 4 metus, bet L. Varanavičius iki šiol vengia kalbėti apie šį konfliktą.

Ūkio banko valdybos pirmininku jis dirbo nuo 1997 iki 2001-ųjų, iki 2009 m. buvo banko Stebėtojų tarybos pirmininkas.

L. Varanavičius, sulaukęs vos 27 metų, tapo jauniausiu banko Valdybos pirmininku per visą Lietuvos bankininkystės istoriją.

– Ar tuo metu, kai jūs dirbote Ūkio banke, jau buvo požymių, kad bankas artėja prie bankroto ar turi finansinių sunkumų?

– Nieko panašaus. Pradėjau vadovauti mažam provincijos bankui, mano tikslas buvo išauginti jį iki nacionalinės reikšmės žaidėjo finansų rinkoje. Manau, tai pavyko – trečiojo tūkstantmečio pradžioje Ūkio bankas lenkė konkurentus informacinių technologijų, profesionalumo ir produktų naujovių srityje.

Pavyzdžiui, mes pirmieji sukūrėme lizingo paslaugas mažmeninėje prekyboje. Išperkamosios nuomos būdu tapo galima įsigyti buitinę techniką, kitus brangesnius daiktus. Pastaruoju metu ŪB lizingas užėmė 50 proc. tokio pobūdžio išperkamosios nuomos rinkos.

– Vis tik Lietuvos bankas padarė išvadą, kad Ūkio bankas nemokus, įsipareigojimai viršija turimą turtą 1,1 mlrd. Lt. Ar nemanote, kad taip įvyko dėl savotiško V. Romanovo mąstymo, jo vadovavimo stiliaus? Kalbama, kad būtent dėl V. Romanovo asmeninių ypatybių ir jūs buvote priverstas atsistatydinti?

– Aš nelinkęs spardyti gulinčiojo, todėl šia tema nekalbėsiu. Apie V. Romanovą kaip verslininką galiu pasakyti, jog jis yra aštraus proto, turintis puikią nuojautą verslo srityje. Na, bet šįkart nepasisekė.

– Ar jūsų darbo banke laikais dažnai lankydavosi aukšti politikai?

– Neatkreipiau dėmesio. Politika tada užsiiminėjo akcininkai, aš – tik finansais.

– Ką jūs apskritai manote apie Lietuvos banko politiką? Vienas po kito už gerklės čiumpami bankai, kredito unijos. Tai padės sutvarkyti Lietuvos finansų rinką ar sukaustys?

– Lietuvoje per daug politikos, per mažai ekonomikos. Televizijos pokalbių laidoje „Pinigų karta“ išgirdau Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoją Raimundą Kuodį sakant, jog po bankų, kredito unijų ateis nekilnojamojo turto vertintojų, auditorių eilė. Aš tai vertinu kaip politikavimą. Man jis svetimas.

– Tačiau Lietuvos bankas griežtai kontroliuodamas siekia užkirsti kelią banko lėšų išgrobstymui, neleisti nepagrįstos paskolų rizikos?

– Neteko girdėti, kad būtų užkirstas kelias išgrobstymams. O bankų veikla neišvengiamai susijusi su rizika. Kitaip negali būti, tokia yra bankininkystės esmė. Matau, jog Lietuvos bankas visą bankų sistemą verčia veikti pagal vieną, koncentruotą modelį.

„Teisingais“ bankais laikomi tie, kurie nemoka gerų palūkanų už indėlius, neduoda paskolų naujai besisteigiančioms įmonėms. Tai trukdo kurti naujas darbo vietas, taigi - skatina nedarbą.

– Kokia linkme, jūsų, kaip finansininko nuomone turėtų veikti Lietuvos bankas, kad nepasikartotų „Snoro“, Ūkio banko ir kredito unijų griūtys?

– Neturėtų pasiduoti politikos poveikiui. Ir dar – aš esu už liberalią, diversifikuotą bankininkystės sistemą. Tai reiškia, jog finansų rinkoje būtų kuo daugiau įvairaus mąstymo žaidėjų. Įstatymų ribose, žinoma.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko

Aktualijos

V. Romanovas: „Apvogė vidury baltos dienos“

Pagrindinis Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas nepatenkintas Lietuvos banko valdybos sprendimu išskaidyti Ūkio banką į blogąją ir gerąją dalį, o dėl šio perdavimo derėtis su Šiaulių banku. „Tas sprendimas tik patvirtina, kad apvogė vidury baltos dienos“, - sakė finansinių sunkumų turintis verslininkas. Ar V. Romanovas dėl to imsis kokių nors veiksmų, sužinoti nepavyko. „Man ką, nėra ką veikti ir su jumis šnekėti?“ - savo bendravimo su žiniasklaida stiliui liko ištikimas verslininkas.

Aktualijos

V. Vasiliauskui nerūpi nei A. Audicko etika, nei moralė

„Tikrai neslėpsiu, kad žinojau, jog nemokaus Ūkio banko laikinasis administratorius Adomas Audickas konsultuojasi su buvusių darbdavių – Norkaus kontoros – teisininkais“, – antradienį žurnalistams sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Jis pridėjo, kad nieko blogo tame neįžvelgia. „A. Audickas norėjo pasisamdyti sau tinkamiausius žmones, ir, mano galva, tiek laiko, tiek kaštų prasme, samdyti teisininkus, kurie jau įsigilinę į reikalą, yra efektyvu“, – aiškino V. Vasiliauskas.

Aktualijos

Prieš puldamas į glėbį V. Uspaskichui, R. Paksas pasitarė ir su žmona

Numatomos Darbo partijos ir partijos „Tvarka ir Teisingumas“ (TT) jungtuvės nėra jokia naujiena Rolando Pakso žmonai Laimutei Paksienei. Ji sakė, kad vyras, prieš priimdamas sprendimą, tarėsi ir su ja intymioje namų aplinkoje. „Vyras nuo manęs nieko neslepia, nors aš į politiką nesikišu, padedu jam kitaip“, – portalui lrytas.lt kalbėjo politiko žmona.

Aktualijos

Su Ūkio banko indėliais susijusius klausimus spręs finansų ministras

Premjeras Algirdas Butkevičius su Ūkio banko indėliais susijusius klausimus paveda spręsti finansų ministrui Rimantui Šadžiui.

Aktualijos

Nemokus ir licencijos netekęs Ūkio bankas pastumtas į Šiaulių banko glėbį (papildyta)

Lietuvos banko valdyba pirmadienį nutarė atšaukti Ūkio banko veiklos licenciją ir pradėti derybas su Šiaulių banku, kad šis perimtų gerąją Ūkio banko dalį - turtą, įsipareigojimus, patikimus klientus ir indėlininkų pinigus. Pagal įstatymus, žmonės per 20 darbo dienų galės atsiimti savo indėlius, tačiau Lietuvos bankas tikisi, kad to nereikės ir žmonių pinigai pateks į Šiaulių banką. Tikimasi, kad derybos su Šiaulių banku truks apie savaitę. Jos turėtų prasidėti jau antradienį. Iki to laiko Ūkio bankas negalės vykdyti jokių operacijų, visi pinigai liks įšaldyti.

Įžvalgos ir nuomonės

Investuotojų asociacija: Ūkio banko žlugimas kainuos brangiau nei „Snoro“

Ūkio banko žlugimas valstybei bei su šiuo banku reikalų neturėjusiems indėlininkams kainuos brangiau nei „Snoro“ bankrotas, teigia smulkiuosius rinkos dalyvius vienijanti Investuotojų asociacija. Lietuvos bankui pripažinus Ūkio banką nemokiu ir atšaukus jo veiklos licenciją, Ūkio banko laikinasis administratorius Adomas Audickas paskelbė, kad Ūkio banko įsipareigojimai viršija banko turtą 1,1 mlrd. litų.

Aktualijos

Derybos dėl Ūkio banko tikrai nebus lengvos

Lietuvos bankas apsisprendė derėtis su Šiaulių banku, kad šis perimtų Ūkio banko turtą, teises, įsipareigojimus, patikimus klientus ir indėlininkų pinigus. Tačiau tam numatytos savaitės gali ir nepakakti. Kaip galima vertinti tokį Lietuvos banko pasirinktą problemos sprendimo būdą. To lrytas.lt pasiteiravo Investuotojų asociacijos valdybos pirmininko Vytauto Plunksnio.