Tam davė, tam davė, o tam ministro portfelio ir neliko

Vytautas Bruveris, Tadas Ignatavičius („Lietuvos rytas“)

2016-11-25 05:00
(1/15) S.Skvernelis tvirtino, kad visus kandidatus į ministrus pasirinko pats.
(2/15) Sveikatos apsaugos ministras – gydytojas psichiatras profesorius Aurelijus Veryga T.Bauro nuotr.
(3/15) Aplinkos ministras – darnaus vystymosi valdymo ir administravimo specialybę turintis Kęstutis Navickas
(4/15) Energetikos ministras – politikos mokslų magistras Žygimantas Vaičiūnas
(5/15) Švietimo ir mokslo ministrė – anglų kalbos pedagogo ir verslo administravimo diplomus turinti Jurgita Petrauskienė
(6/15) Finansų ministras – ekonomistas Vilius Šapoka
(7/15) Teisingumo ministras – socialinių mokslų teisės krypties daktaras Darius Petrošius
(8/15) Krašto apsaugos ministras – teisininkas Raimondas Karoblis
(9/15) Užsienio reikalų ministras – inžinieriaus išsilavinimą turintis diplomatas Linas Linkevičius
(10/15) Kultūros ministrė – režisierė ir aktorė, vertėja Liana Ruokytė-Jonsson
(11/15) Ūkio ministras – vadybininkas, ekonomistas ir teisininkas Mindaugas Sinkevičius
(12/15) Socialinės apsaugos ir darbo ministras – socialinius mokslus studijavęs Linas Kukuraitis
(13/15) Vidaus reikalų ministras – teisininkas Eimutis Misiūnas
(14/15) Susisiekimo ministras – ekonomistas, politologas Rokas Masiulis
(15/15) Žemės ūkio ministras – inžinierius elektrikas Bronius Markauskas
00

„Valstiečiai“ prieš rinkimus reklamavo būsimų ministrų rikiuotę, tačiau pasibaigus politinėms gūžynėms iš ilgos rikiuotės liko tik keturi. Kas tai lėmė?

Daugumos kandidatų į ministrus pavardes slėpęs rankovėje paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis vakar pristatė ir nemažai net užkulisiuose neminėtų asmenybių.

Tiesa, „valstiečiai“ beveik nenusižengė pažadui suformuoti nepartinę Vyriausybę – tarp kandidatų dominuoja nepartiniai asmenys, neturintys jokios politinio darbo patirties.

Taip pat skaitykite:

S. Skvernelis paskelbė ministrų kabinetą

Be to, itin ryškiai išsiskiria ministrų, kurių paskyrimui lemiamą įtaką darė prezidentė Dalia Grybauskaitė, grupė.

Išsilaikė tik ketvertukas

„Valstiečiai“ dar rugsėjo mėnesį viešai pristatė daugumą savo kandidatų į Vyriausybę. Aplinkos ministru buvo numatytas Kęstutis Navickas, energetikos – Virgilijus Poderys, finansų – Stasys Jakeliūnas, kultūros – Lina Ruokytė-Jonsson, sveikatos apsaugos – Aurelijus Veryga, švietimo – Vilija Salienė, ūkio – Mantas Katinas, užsienio reikalų – Petras Vaitiekūnas, žemės ūkio – Bronius Markauskas. Kaip galima socialinės apsaugos ir darbo ministrė buvo įvardyta Dovilė Šakalienė.

Tačiau vakar S.Skvernelio paskelbtame kandidatų sąraše, kuris jau užkulisiuose suderintas ir su Prezidentūra, liko tik keturi anksčiau išvardyti asmenys – K.Navickas, L.Ruokytė-Jonsson, A.Veryga ir B.Markauskas.

Užsienio reikalų ir Ūkio ministerijos buvo atiduotos socialdemokratams.

Taip pat skaitykite:

S.Skvernelio Vyriausybei gali trukdyti daugelio ministrų politinės patirties stoka

Staigmenų – ne viena

Kodėl iš dėlionės iškrito ne tik anksčiau viešai įvardyti kandidatai, bet ir tie, kurie užkulisiuose buvo minimi kaip realiausi būsimi ministrai?

Tarkime, kodėl kertinei Finansų ministerijai patikėta vadovauti prezidentės itin globojamo Lietuvos banko buvusiam darbuotojui Viliui Šapokai, o ne S.Jakeliūnui?

Nors „valstiečiai“ tikino labiau norėję matyti pastarąjį parlamente, politikos ekspertai neabejoja, kad lemiamas buvo D.Grybauskaitės žodis. Viena vertus, šią ministeriją prezidentė siekia itin prižiūrėti, antra vertus, S.Jakeliūnas buvo D.Grybauskaitės ir jos sąjungininkų konservatorių finansų politikos kritikas.

Taip pat skaitykite:

Politologas apie Sauliaus Skvernelio ministrus: „Katės maiše“

Daugumai politikų, netgi „valstiečių“, staigmena tapo vakar įvardytas kandidatas į socialinės apsaugos ir darbo ministrus – Vilniaus „Carito“ vadovas Linas Kukuraitis. Partija, šaltinių teigimu, labiausiai norėjo šiame poste matyti ekonomistą Romą Lazutką, bet jis atsisakė politiko karjeros.

Svarstoma, kad L.Kukuraitį globoja partijos sparnas, pasižymintis glaudžiais ryšiais su Bažnyčia, konservatyviomis pažiūromis.

Senas premjero pažįstamas

Iki paskutinės minutės buvo neaišku ir kas vadovaus Vidaus reikalų ministerijai, kuriai kurį laiką yra dirigavęs S.Skvernelis.

Realiausiu pretendentu buvo laikomas iš socialdemokratų gretų pasitraukęs buvęs vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Bet vakar paskelbta, kad ministerijai turėtų vadovauti Vilniaus apylinkės teismo teisėjas Eimutis Misiūnas.

Beje, šis teisininkas – senas S.Skvernelio asmeninis pažįstamas ir net kolega. Jie abu yra dirbę tuometės Policijos akademijos Policijos teisės ir profesinės taktikos katedroje asistentais.

Prezidentės ranka – daug kur

Galima pernelyg nesistebėti, kodėl energetikos ministru netapo V.Poderys. Dar būdama eurokomisarė D.Grybauskaitė viešai pliekė šį specialistą, kai jis tapo konservatorių kritikuotos energetikos bendrovės LEO LT vadovu.

Tuo metu būsimu energetikos ministru įvardytas Žygimantas Vaičiūnas – buvęs konservatorių Vyriausybės energetikos viceministras, vienas naujos atominės elektrinės projekto vadovų.

Taigi „valstiečių“ pažadai naikinti Energetikos ministeriją gali išnykti, kaip ir daugelis šešėlinių ministrų.

Iš to, kaip sparčiai vakar pradėjo suktis D.Grybauskaitės susitikimų su kandidatais į ministrus konvejeris, galima spręsti, kad būsimi ministrai jau suderinti su Prezidentūra.

Tiesa, neatmestina, kad šalies vadovei gali prireikti kokios nors simbolinės aukos. Apie tai kalbančių politikų akys dažniausiai krypo į galimą teisingumo ministrą Darių Petrošių, kuris buvo viešai įtariamas buvusiais ryšiais su šešėliniu pasauliu. Esą ir patys socialdemokratai sulaukė signalų, kad reikėtų pasiūlyti kitą kandidatą.

Jauniausia Vyriausybė

Jeigu S.Skvernelio pasiūlyti visi ministrai bus patvirtinti, būsimoji Vyriausybė pagal amžiaus vidurkį, kuris nesiekia 44 metų, bus jauniausia nuo nepriklausomybės atkūrimo.

Pirmosios Vyriausybės, kuriai vadovavo Kazimira Prunskienė, narių vidutinis amžius nesiekė 50-ies, o dabar atsisveikinančio ministrų kabineto narių amžiaus vidurkis kadencijos pradžioje buvo perkopęs 53,5 metų.

S.Skvernelio paskelbtų keturiolikos kandidatų į ministerijų vadovus politinė ir gyvenimo patirtis – labai skirtinga

Aplinkos ministras – darnaus vystymosi valdymo ir administravimo specialybę turintis Kęstutis Navickas (46 m.), šiuo metu yra Lietuvos aplinkosaugos organizacijų koalicijos pirmininkas, anksčiau yra dirbęs Regioninio aplinkos centro Vidurio ir Rytų Europai Lietuvos biuro vadovu.

Energetikos ministras – politikos mokslų magistras Žygimantas Vaičiūnas (34 m.), šiuo metu dirba Lietuvos energetikos atašė Briuselyje, buvo energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus patarėjas, o 2011–2012 metais – energetikos viceministras, dar anksčiau dirbo analitiku Strateginių studijų centre.

Finansų ministras – ekonomistas Vilius Šapoka (37 m.), dirbo Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktoriumi, prieš tai buvo Vertybinių popierių komisijos pirmininkas, anksčiau yra dirbęs tuomečiame Lietuvos taupomajame banke (dabar „Swedbank“), Finansų ministerijoje.

Krašto apsaugos ministras – teisininkas Raimondas Karoblis (48 m.), nuo 1994-ųjų dirba Užsienio reikalų ministerijoje – vadovauja Lietuvos atstovybei Briuselyje, 2013 metais jis buvo vienas pagrindinių Lietuvos pirmininkavimo ES koordinatorių, pastaruosius metus yra už ES reikalus atsakingas viceministras.

Kultūros ministrė – režisierė ir aktorė, vertėja Liana Ruokytė-Jonsson (50 m.), dirba Lietuvos kino centre, atsakinga už filmų sklaidą, informaciją ir paveldą, yra vadovavusi įvairioms Baltijos ir Šiaurės šalių kultūros iniciatyvoms, į skandinavų kalbas yra išvertusi lietuvių poezijos ir prozos kūrinių.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras – socialinius mokslus studijavęs Linas Kukuraitis (38 m.), pastaruosius septynerius metus vadovavo Katalikų bažnyčios Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ organizacijai, dėstytojauja Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete, turi 5 vaikus, kurie visi gimė namuose.

Susisiekimo ministras – ekonomistas, politologas Rokas Masiulis (47 m.), kadenciją baigiančioje Vyriausybėje nuo 2014 metų rugsėjo dirbo energetikos ministru. Iki tol vadovavo naftos krovos bendrovei „Klaipėdos nafta“. Prieš tai dirbo bendrovėse LEO LT, „Arthur Andersen“, „Ernst & Young“.

Sveikatos apsaugos ministras – gydytojas psichiatras profesorius Aurelijus Veryga (40 m.), kaip ekspertas patarinėjo buvusiam premjerui Andriui Kubiliui, sveikatos apsaugos ministrui Vyteniui Andriukaičiui, yra įkūręs kelias už sveiką gyvenseną, blaivybę kovojančias organizacijas.

Švietimo ir mokslo ministrė – anglų kalbos pedagogo ir verslo administravimo diplomus turinti Jurgita Petrauskienė (41 m.), pastaruoju metu vadovavo Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centrui, anksčiau dirbo Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūroje.

Teisingumo ministras – socialinių mokslų teisės krypties daktaras Darius Petrošius (41 m.), praėjusią kadenciją dirbo Seime, prieš tai buvo Tauragės tarybos narys, dėstytojavo Mykolo Romerio universitete, dirbo Vadovybės apsaugos departamente, vadovavo tėvo verslininko Prano Petrošiaus įmonėms.

Užsienio reikalų ministras – inžinieriaus išsilavinimą turintis diplomatas Linas Linkevičius (55 m.), šiai ministerijai vadovauja nuo 2012 metų pabaigos, politinę karjerą pradėjo anksti, 1993 metais buvo paskirtas krašto apsaugos ministru, šias pareigas ėjo dukart – 1993–1996 ir 2000–2004 metais.

Ūkio ministras – vadybininkas, ekonomistas ir teisininkas Mindaugas Sinkevičius (32 m.), nuo 2011 metų dirba Jonavos meru, 2015 metų kovą pirmą kartą rengtuose tiesioginiuose mero rinkimuose perrinktas rajono vadovu. M.Sinkevičiaus tėvas yra buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

Vidaus reikalų ministras – teisininkas Eimutis Misiūnas (43 m.), pastaruosius metus buvo Vilniaus apylinkės teismo teisėjas, anksčiau porą dešimtmečių yra dėstytojavęs Mykolo Romerio universitete, dirbęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos vyriausiuoju specialistu.

Žemės ūkio ministras – inžinierius elektrikas Bronius Markauskas (56 m.), nuo 1990 metų ūkininkauja savo gimtajame Trušelių kaime, Klaipėdos rajone, anksčiau yra vadovavęs Pieno gamintojų asociacijos tarybai, Žemės ūkio rūmams, pastaruoju metu buvo šios organizacijos vicepirmininkas.